Soud uložil soudci Havlínovi 6,5 roku vězení za přijímání úplatků

Kladno 30. července (ČTK) - Soud uložil bývalému soudci Ondřeji Havlínovi 6,5 roku vězení za korupci. Obhájce pro Havlína žádal podmínku, státní zástupkyně šestiletý trest. Soudce Havlín podle obžaloby nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou to byli opilí řidiči. Ovlivňování bylo údajně doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastnil a rozhodl se nevypovídat.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Havlín také musí zaplatit 350.000 korun, jinak by mu byl uložen další, patnáctiměsíční trest, a také mu propadne nelegálně držená zbraň. "Musím se poradit se svým klientem, abych věděl, co si přeje, nevím, co čekal on," řekl po vynesení rozsudku novinářům Havlínův obhájce Michal Hráský. Trest Havlína byl o půl roku vyšší, než navrhovala státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Tento výrok soudu jasně deklaruje, že korupce v justici, to je spojení, které je neslučitelné. Na druhou stranu tento proces ukázal, že systémové mechanismy fungují, neboť dva příslušníci justice, státní zástupce a soudce, byli odsouzeni, i když nepravomocně," uvedla Bradáčová.

Podle soudce byl tím, kdo byl aktivní, Havlín. Hrozilo mu až deset let vězení. "Trest soud nepovažuje za exemplární," okomentoval verdikt soudce Petr Sedlařík. V případu bylo obžalováno dalších šest mužů včetně státního zástupce Františka Fialy, advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Těm soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Fialovi uložil trest vězení tři roky a deset měsíců, Šteflovi 2,5 roku vězení se čtyřletou podmínkou. Bradáčová i obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zatím se nikdo z nich neodvolal.

Rozsudek si dnes osobně přišli vyslechnout jen Štefl a Ludvík Sýkora, kterému soud udělil za zprostředkování úplatků dva roky vězení.

Havlín byl odsouzen za podplácení, nadržování, zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatků, nepřímého úplatkářství a nedovolené ozbrojování. Fiala se podle rozsudku dopustil také zneužití pravomoci, nadržování a přijetí úplatků. Matějka se podle rozsudku dopustil nepřímého úplatkářství a soud mu udělil sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Známý Havlína Gejza Berky dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Dalším odsouzeným byl Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil trestní řízení. Soud Kříže poslal na deset měsíců do vězení.

U kladenského soudu už dříve zmínil jeden z obhájců praxi, kdy se obhájci běžně domlouvali i se soudcem na výši částky, kterou obvinění nebo podezřelí dobrovolně odvedou na dobročinnou nadaci. To jim v kombinaci s uznáním viny a zaplacením škody mohlo přinést zastavení trestního řízení.

Podle trestního řádu není kontakt obhájce a soudce v přípravném řízení přípustný, pokud nejde o takzvané kontradiktorní řízení, například řízení o vazbě nebo o opravných prostředcích. Někteří Havlínovi známí u soudu také tvrdili, že si k němu chodili pro rady. Že upláceli, popřeli.

V tomto případě se ale podle soudce Sedlaříka o konzultace nejednalo. Popisovaný postup dnes označil za skandální. Trestní řád zná takzvanou dohodu o vině a trestu, která umožňuje usnadnění trestního procesu pro obviněného. Ta ale probíhá tak, že je u jednoho stolu státní zástupce, obžalovaný, jeho obhájce, případně poškozený. Její sjednávání se protokoluje.

Z odposlechů navíc vyplývá, že se soudce vyjadřoval o rozdělení desetitisícových částek mezi něj, zprostředkovatele a státního zástupce, který by mohl trestní řízení ovlivnit.

Soudci a státnímu zástupci hrozilo za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozilo až šestileté odnětí svobody. Po zadržení se Havlín doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých byl nyní obžalován.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články