Soud v Brně dnes zamítl jednu z žalob na rezidentní parkování

Brno 29. listopadu (ČTK) - Krajský soud v Brně dnes zamítl jednu z žalob radikálního hnutí Slušní lidé proti systému rezidentního parkování v Brně. Podle soudu zvolený způsob regulace není excesivní ani nijak násilný. Soud bude rozhodovat ještě o dalších dvou návrzích hnutí.

Česká tisková kancelář

Od advokáta hnutí Ludvíka Kummera dostal soud tři podání, všechna se týkala rezidentního parkování a s tím spojené městské vyhlášky. "Nelíbilo se nám zejména to, že oproti schválenému dokumentu Strategie parkování byl zakázán vjezd do ulic, které byly dříve normálně přístupné. Domníváme se, že toto je zcela neproporcionální opatření. Nelíbilo se nám také, že se vyznačovala jednotlivá parkovací místa, protože délka takto vyznačeného místa je 6,75 metru, zatímco průměrná délka nejrozšířenějších vozidel je výrazně kratší, takže pokud by se zóna vyznačila pouze souvislou podélnou čarou, tak je šance zaparkovat větší, míst by bylo víc," uvedl Kummer.

Soud žalobu zamítl, podle odůvodnění zvolený způsob regulace není excesivní či nijak násilný a nejde ani o žádné drastické omezení dostupnosti centra, jak podle soudu uváděl navrhovatel. Soud poukázal na to, že centrum města si zasluhuje regulaci dopravy, jde o kulturní lokalitu, památkovou rezervaci. "Veřejnosti se centrum neuzavírá, veřejnost je pouze motivována k využití jiné dopravy, jde o legitimní cíle města," uvedla v odůvodnění soudkyně Veronika Baroňová.

Soud mohl opatření nebo jeho část zrušit, pokud by dospěl k závěru, že je v rozporu se zákonem nebo že město překročilo meze své působnosti a pravomoci. Návrhy může ale i zamítnout jako nedůvodné.

Hnutí Slušní lidé, které někteří politologové označili za radikální pravici, vzniklo předloni kolem Zdeňka Pernici, trojnásobného mistra ČR v kickboxu. Má několik desítek členů. Členové hnutí na sebe v květnu upozornili přerušením divadelního představení Naše násilí a vaše násilí, kdy vstoupili na jeviště a bránili hercům v produkci. Hnutí letos kandidovalo v komunálních volbách, do městského zastupitelstva se ale nedostalo. Získalo 2,7 procenta hlasů.

Rezidentní parkování v historickém jádru Brna platí od září, do centra mohou vjet jen rezidenti s trvalým bydlištěm v této oblasti nebo abonenti s provozovnou v místě. Ostatní musejí za poplatek parkovat na okraji nebo v parkovacích domech, do historického jádra nemají vjezd povolený. Od listopadu mají přibýt tři další zóny na sever od historického centra, zahrnují například ulici Veveří nebo třídu Kapitána Jaroše.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu