Správní soud neodložil účinnost verdiktu o mýtném tendru

Brno 26. června (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem antimonopolního úřadu a ministerstva dopravy v kauze tendru na výběr elektronického mýtného. Podle sporného verdiktu krajského soudu má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky společnosti Kapsch.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Úřad ani ministerstvo s výrokem krajského soudu nesouhlasily, podaly proto kasační stížnosti. O těch zatím rozhodnuto není, NSS zatím pouze uvedl, že jim nepřizná odkladný účinek. Rozhodnutí krajského soudu tedy zatím zůstává závazné. ČTK to zjistila z webu NSS.

"O odkladný účinek žádal jak ÚOHS, tak zadavatel, a to za tím účelem, aby se předešlo případnému dalšímu zkomplikování případu před vydáním rozhodnutí NSS o kasační stížnosti. Úřad nyní zváží další procesní kroky," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Ministerstvo dopravy na dnešní rozhodnutí soudu reagovalo ujištěním, že přípravy na spuštění nového mýtného systému pokračují a výběr poplatků by měl začít podle plánů od letošního prosince. Průběh rozhodování ÚOHS by tak zatím neměl přípravy ohrozit.

"Lze konstatovat, že stěžovatelé neprokázali, že by v důsledku účinků kasační stížností napadeného rozsudku hrozila reálná újma veřejným zájmům v oblasti veřejného zadávání," stojí v usnesení.

Krajský soud v Brně v polovině května zrušil rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje z prosince loňského roku. ÚOHS v něm zamítl námitky společnosti Kapsch proti podmínkám mýtného tendru. Šlo například o námitku, která se týkala porušování zásady rovného zacházení.

"Ministerstvo postupovalo v souladu se zákonem, a proto jsme proti rozhodnutí podali kasační stížnost k NSS včetně návrhu na odkladný účinek," uvedl na konci května ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Ministr tehdy zároveň upozornil, že přípravy nového mýtného systému pokračují bez problémů a vše směřuje k tomu, aby byl spuštěn na konci letošního roku.

Kapsch podal k soudu dvě žaloby. Prostřednictvím druhé z nich, o níž soud zatím nerozhodl, chce docílit pozastavení platnosti smlouvy státu s vítězem tendru.

V mýtném tendru zvítězilo konsorcium společností CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak na konci roku vystřídá společnost Kapsch.

Také firmy CzechToll a SkyToll podaly kasační stížnosti proti výroku krajského soudu o námitkách firmy Kapsch. NSS stížnosti firem odmítl s vysvětlením, že nejsou přímými ani vedlejšími účastníky řízení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články