Menu

Aktuality

Správní výbor chce nižší pokuty pro obce kvůli osobním údajům

AktualityČTK10.06.2018
ČTK10.06.2018

Praha 8. června (ČTK) - Sněmovní výbor pro veřejnou správu chce nižší hranici postihů pro obce a kraje, jejich organizace a pro školy za porušení nových pravidel ochrany osobních údajů. Měly by být do 10.000 korun místo do deseti milionů korun, jak limit stanoví nynější zákon i nový vládní návrh zákona o zpracování osobních údajů. Pro snížení hranice nehlasovali jen Piráti, kteří poukazovali na to, že se bude týkat například i Prahy.

"Nelze vyloučit plošně samosprávy," kritizoval pozměňovací návrh Jany Vildumetzové (ANO) Pirát Ondřej Profant. Poukázal na to, že Praha spravuje údaje například všech uživatelů karet na hromadnou dopravu a za "ignoraci zákonů dostává pokuty jak na běžícím pásu". "Chápu výjimky pro drobné příspěvkové organizace a malé obce, jak ale někoho může napadnout vylučovat kraje a Prahu?" tázal se Profant.

Naopak Martin Kupka (ODS) upozorňoval na to, že postihy pro samosprávné celky vlastně dopadají na jejich obyvatele. Poslankyně STAN Věra Kovářová zdůrazňovala, že k obcím by se mělo přistupovat přiměřeně. "Rakousko je srovnatelná země a nestanovilo pro ně žádné pokuty," uvedla.

Zdrženlivě se k pozměňovacímu návrhu postavila předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů, podle níž je nynější stav zaběhnutý a obavy jsou plané. Podotkla, že dosud nejvyšší postihy, které úřad obcím uložil, byly 80.000 korun pro Brno a 60.000 korun pro Prahu.

Výbor odmítl Profantovu snahu snížit z navrhovaných 15 let na 13 let věk, od něhož by si děti mohly samy založit účet na sociální síti. Pro hlasovalo šest přítomných poslanců, devět jich bylo proti a jeden se hlasování zdržel.

Návrh nového zákona reaguje na evropské nařízení o osobních údajích známé pod zkratkou GDPR, které je přímo účinné už od 25. května. Nařízení umožňuje uložit postih až 20 milionů eur (zhruba 500 milionů korun).

Vládní novelou se ve Sněmovně zabývají i další výbory. Například zdravotnický ji doporučil schválit beze změn, petiční chce upravit zpracování osobních údajů při vědeckém nebo historickém výzkumu a pro statistické účely. Ve čtvrtek se bude předlohou podrobně zabývat garanční ústavně-právní výbor, který by měl zpracovat celkový pozměňovací návrh.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři