Transparency varuje před změnou zákona o veřejných zakázkách

Praha 12. května (ČTK) - Zjednodušení procesu zadávání veřejných zakázek, které chce vláda ve středu ve zrychleném režimu schválit ve Sněmovně, může zneprůhlednit celý systém a vést k tomu, že státní peníze zamíří k firmám s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Dnes to v tiskové zprávě uvedla Transparency International (TI). Vláda návrh zákona schválila v pondělí, podle ní novela zajistí jednodušší nákup ochranných pomůcek proti novému typu koronaviru i po skončení nouzového stavu. Ten platí do neděle a vláda o další prodloužení žádat nechce.

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

"Rychlé nákupy ochranných prostředků proti šíření koronaviru jsou bezesporu potřebné, nicméně jakékoliv polevování v dodržování zásad pro zadávání veřejných zakázek nesmí být jen výmluvou pro nekontrolované utrácení veřejných prostředků," uvedl Jan Dupák z TI.

Podle organizace by novela mohla vést k tomu, že státní zakázky získají i firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou, takže by nebylo možné kontrolovat, kdo skutečně peníze za státní zakázky získává. Na zakázky by podle TI mohly nově dosáhnout také podniky s dluhy vůči státu nebo společnosti v insolvenci a v likvidaci.

Podle vlády návrh zákona urychlí nákupy potřebného vybavení pro boj s epidemií koronaviru. Zadavatel podle novely nebude v případě jednacího řízení bez uveřejnění povinen ověřovat kvalifikaci zájemců. V případě zadávacích řízení, kde na trhu existuje jen jeden dodavatel, nebude zadavatel muset ověřovat kvalifikaci zájemce. Nebude také nutné vyloučit z výběrového řízení dodavatele, který nemá zaknihované akcie.

Novela upravuje také povinnost provádět hodnocení prostřednictvím pětičlenné hodnoticí komise v případech veřejných zakázek s hodnotou nad 300 milionů korun. Tato povinnost zůstává zachována pouze v případech, kdy se hodnotí podle jiných než matematicky vyjádřitelných kritérií.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články