"Názory odborné veřejnosti na možné pozitivní i negativní dopady projednávané novely se do různí. Obecně však panovala shoda v tom, že přijímat v krátkém čase další úpravu insolvenčního zákona bez důkladné analýzy jejích dopadů a také vyhodnocení výsledků nedávné novelizace téhož zákona není žádoucí," uvedl prezident asociace Pavel Staněk.
Kritika navrhované úpravy pravidel osobního bankrotu, jejímž záměrem je zpřístupnit oddlužení dalším asi 650.000 předlužených osob, zazněla zejména od zástupců věřitelů. Nesouhlasí především s odstraněním podmínky minimální výše dluhu, kterou dlužník musí v rámci oddlužení splatit.
Náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík řekl, že tuto variantu oddlužení považuje za nepřijatelnou. Zejména za situace, kdy by měla být dostupná všem osobám, jejichž dluh nepřesáhne hranici tisícinásobku životního minima, tedy asi 2,2 milionu korun.
Problematická je pro věřitele také varianta, kdy by dlužník mohl oddlužení úspěšně ukončit již po třech letech, pokud se mu za tu dobu podaří splatit aspoň 50 procent dluhu. První místopředseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že podle aktuálních údajů je 16 procent oddlužení ukončeno splacením 100 procent dluhu. Více než polovinu dluhu dlužníci splatí asi ve 42 procentech případů. Při zkrácení délky oddlužení z pěti let na tři roky již prakticky nebude možné takové úrovně uspokojení věřitelů dosáhnout, podotkl.
Novela může podle prezidenta Asociace inkasních agentur Radka Laštovičky vyvolat větší zájem věřitelů o mimosoudní vymáhání pohledávek, které pro ně bude výhodnější než standardní právní cesta. Na novele uvítal záměr o důslednější postihování majetku dlužníků a jejich intenzivnější kontrolu ze strany insolvenčních správců.
Naopak ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) míní, že novela není automatickým odpuštěním dluhů. Je náročným procesem plným povinností, který má umožnit všem dlužníků, jež mají vůli svou situaci řešit, uspořádat jejich majetkové poměry tak, aby svým věřitelům splatili své dluhy v maximální možné míře, řekl. David Šmejkal z Poradny při finanční tísni dodal, že novela může zvýšením dostupnosti osobního bankrotu přispět k vyřešení problematiky dluhových pastí.
Diskuze k článku ()