Menu

Aktuality

Úroveň ochrany spotřebitelů bude stejná, vláda schválila zákon

AktualityČTK03.01.2018
ČTK03.01.2018

Praha 3. ledna (ČTK) - Úroveň ochrany spotřebitelů a regulace různých způsobů prodejů pojištění by měly být stejné. Vyplývá to z návrhu zákona o distribuci pojištění a zajištění, který dnes schválila vláda. Cílem zákona je podle ministerstva financí zvýšit srozumitelnost a srovnatelnost informací o finančních produktech a zvýšit nároky na profesionalitu osob působících v pojišťovnictví. Znamená také přelicencování desítek tisíc zprostředkovatelů pojištění.

Návrh zákona o distribuci pojištění a zajištění je na internetových stránkách vlády. Norma, která mimo jiné reaguje na směrnici EU o distribuci pojištění, má nahradit zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí.

"Je důležité pro ochranu spotřebitele, aby občané, když uzavírají pojištění, věděli, jaký produkt uzavírají. Zda má makléř oprávnění, licenci, jakou má odměnu. Máme nyní asi 175.000 takových makléřů, což je ve světě unikát. Všichni tito zprostředkovatelé budou přelicencováni Českou národní bankou," řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

Všichni zprostředkovatelé pojištění budou muset mít novou registraci a absolvovat povinnou odbornou zkoušku a maturitu, řekl ČTK výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář. Očekává, že z "absurdního počtu" odpadnou neaktivní jedinci, kterých jsou asi tři čtvrtiny, a v registru tak budou jen aktivní zprostředkovatelé. Řádově by to mohlo být 20.000 až 30.000 osob. "Těch 175.000 je známé 'hausnumero', jímž operují zejména kolegové z ČNB. Je to de facto historický náčet všech, kteří kdy odvětvím prošli," podotkl.

Pojišťovny jako jeden z nejpodstatnějších dopadů zákona vnímají zkvalitnění práce zprostředkovatelů pojištění. "Více informačních povinností, odpovědnosti a tlak na omezení motivace zprostředkovatelů pouze výškou jejich provize je pro klienty dobrá zpráva," řekl ČTK výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Šindelář návrh celkově hodnotí rozporuplně. Na jedné straně sjednotí podmínky pro prodej pojištění s jinými sektory, jako jsou například úvěry či investiční produkty. Dále odstraní některé "nesmyslné regulace", jako je například vysoký poplatek za registraci zprostředkovatelů.

"Na straně druhé přibude spousta nových povinností, jejichž reálný přínos pro spotřebitele je sporný, ať už jde o další informační 'papíry', často nesmyslné povinnosti archivovat tuny dokumentů či povinnost platit každý rok poplatek za obnovení registrace," uvedl. Náklady všech těchto opatření podle něj zaplatí klienti. Negativně hodnotí i to, že novela přebírá regulaci provizí v životním pojištění ze současného zákona. "Tím se v tomto bodě opět staví za ochranu pojišťoven, nikoliv zákazníků," dodal.

Nad rámec směrnice je podle MF cílem zákona dosažení jednotného přístupu k regulaci distribuce na finančním trhu v ČR jako celku. "Stejně upravené instituty a procesy v sektorech spotřebitelských úvěrů, pojišťovnictví a na kapitálovém trhu by měly zpřehlednit právní řád, zefektivnit výkon povolovacích a dohledových činností a snížit náklady osobám, které na finančním trhu podnikají," uvádí v předkládací zprávě MF.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři