Aktuality | ČTK | 27.02.2018

Vláda nesouhlasí se zvýšením limitu k využití výdajových paušálů

Praha 27. února (ČTK) - Vláda dnes vyslovila nesouhlas s návrhem ODS, který by zvýšil hranici pro možnost využít výdajové paušály o milion korun na dva miliony korun. Novináře o tom informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. Negativní stanovisko k návrhu již dříve navrhli vládní legislativci. Podnikatelům by podle nich administrativy neubylo. Navíc by tratily státní, krajské i obecní rozpočty. Návrh projedná Sněmovna.

ČTK

ČTK

ČTK

Předkladatelé z řad poslanců ODS si od novely slibují snížení byrokracie podnikatelů související s evidováním výdajů. Kabinet by ale měl upozornit na to, že právě milion korun příjmů je hranicí pro to, že se podnikatel stane poplatníkem daně z přidané hodnoty. "Vznikne mu povinnost sledovat a evidovat skutečné výdaje. Využití paušálních výdajů u takového poplatníka by se pak stávalo pouze nástrojem daňové optimalizace daně z příjmů, a nikoliv nástrojem ke snížení poplatníkovy administrativy," stojí v návrhu stanoviska vlády.

Občanští demokraté naopak poukazují na to, že při uplatnění paušálu podnikatel vždy nějakou daň odvede. "Paušály nenutí podnikatele do daňových optimalizací a umělému zvyšování nákladů," napsali v důvodové zprávě.

ODS odhadla rozpočtové dopady novely nejvýše na miliardu korun ročně pro stát a do 350 milionů korun pro obce a kraje. Ministerstvo financí předpokládá roční ztrátu veřejných rozpočtů kolem 1,2 miliardy korun, dopady na obce a kraje by byly kolem 300 milionů korun.

Proti předloze se podle podkladů postavila v připomínkovém řízení ministerstva financí a práce a sociálních věcí. Naopak ministerstvo zemědělství s novelou "v zásadě" souhlasilo a ministerstvo průmyslu a obchodu k ní zaujalo neutrální postoj.

Snížení hranice ze dvou milionů na nynější jeden milion korun schválila Sněmovna v minulém volebním období za koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

vláda podnikání daně

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články