Vláda pozastaví EET, odpouští odvody a přispěje na mzdy

Praha 23. března (ČTK) - Na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru dnes vláda schválila řadu opatření, která mají ulevit firmám a podnikatelům. Podnikatelé nebudou muset evidovat tržby, stát promine červnovou zálohu na daň z příjmů a přispěje firmám na mzdy. Firmy také budou moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně. Živnostníci by nemuseli půl roku platit zálohy na sociální pojištění. Schodek státního rozpočtu se letos prohloubí na 200 miliard, ekonomika podle odhadu ministerstva financí klesne o 5,1 procenta. Šíření nákazy novým typem koronaviru v Česku na firmy tvrdě dopadá.

Česká tisková kancelář
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia

Elektronická evidence tržeb (EET) je pozastavena na dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Návrh v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání. Podle Pirátů se tím odkládá poslední vlna zavádění EET, kdy se měli od května zapojit řemeslníci, taxikáři, advokáti či lékaři. Do EET je nyní zapojeno zhruba 200.000 podnikatelů. Podle údajů jednoho z největších provozovatelů pokladních systémů pro EET, společnosti O2 eKasa, první týden po omezení obchodu přestaly své zboží a služby prodávat tři čtvrtiny podnikatelů zařazených do EET. U zbývajících klesl prodej v průměru na desetinu obvyklých hodnot.

Vláda také promine červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem, tedy druhé u čtvrtletních plátců a první u pololetních. V případě daňové ztráty, kterou letos zřejmě vykáže řada firem, ji budou moci umořit zpětně z loňského a předloňského zisku. Když to spárují, vyjde jim přeplatek. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let. I toto rozhodnutí bude muset schválit Sněmovna. Daňová opatření jsou součástí tzv. liberačního balíčku II.

Vláda dnes schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady krize a bránit propouštění. "Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem programu je firmám dotovat mzdy zaměstnanců, aby nepropouštěly," uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Živnostníkům vláda odpustí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, a to na půl roku od března do srpna. Příslušné návrhy zákonů posoudí v úterý poslanci. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2544 korun a na zdravotní pojištění 2352 korun. "Definitivně bude odpuštěno zhruba 30.000 korun," shrnul vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Odbory žádají, aby stát odpustil sociální a zdravotní odvody také zaměstnancům a převzal za ně v krizi na tři měsíce placení pojistného. Odborová konfederace upozornila, že kvůli výpadku příjmu řada lidí může skončit v dluzích a exekucích. "Lidé výplatu za únor mají. Problém nastane za březen," řekl ČTK předák centrály Josef Středula.

Vláda dnes také prodloužila uzavření obchodů i restaurací do 1. dubna. Zpřísnila i podmínky pro zajíždění za prací za hranice. Pokud chtějí takzvaní pendleři od čtvrtka nadále pracovat v Německu a Rakousku, mají si tam zajistit ubytování. Podle loňských dat Eurostatu dojíždělo každý den za prací do zahraničí téměř 60.000 českých občanů.

Vicepremiér Havlíček dnes odmítl nedělní výzvu nejsilnějšího odborového svazu KOVO, aby firmy kvůli šíření koronaviru alespoň na dva týdny přerušily výrobu. Firmy jsou podle Havlíčka připraveny, mají pro zaměstnance dezinfekci a ochranné prostředky. Proti se postavila také Ocelářská unie, podle které je návrh nepromyšlený. Podle Hospodářské komory potřebuje země pravý opak, tedy aby závody, které budou mít odbyt, dále pracovaly. V Česku už výrobu přerušily například velké automobilky - Škoda Auto, TPCA u Kolína i Hyundai v Nošovicích.

Současná omezení doléhají na firmy působící v cestovním ruchu. Češi nesmějí z republiky odjíždět a cizinci nemohou přijíždět. Šéf krizového štábu Roman Prymula v neděli uvedl, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes sdělilo, že připravuje nástroj na financování rozvoje domácího cestovního ruchu, jehož podstatou jsou rekreační poukazy pro zaměstnance a živnostníky, které by se daly odečíst z daňového základu.

S problémy se také potýkají pivovary, kterým kvůli uzavření restaurací výrazně klesla poptávka. Budějovický Budvar, ale také Regent nebo Dudák zastavily linky na stáčení piva do sudů. "Ze dne na den přestal existovat trh pro prodej sudového piva. Sudové pivo nám tvoří asi 50 procent, výrobu jsme proto výrazně redukovali," řekl ČTK ředitel pivovaru Primátor Náchod Petr Kaluža. Drtivý dopad mají ovšem opatření na malé pivovary. Pokud současný stav bude trvat i po Velikonocích, může to pro některé z nich znamenat vážné problémy.

Současná krize má vliv i na nákladní dopravu na železnici. Řada vlaků musela být zrušena kvůli přerušování výroby některých firem či poklesu dovozu z Číny. Ve stavebnictví mohou jít dopady do miliard korun. Analytici ale očekávají, že stavebnictví může být po skončení opatření tahounem při zotavení ekonomiky.

Pěstitelům ovoce spíš než koronavirus dělá potíže počasí. Po brzkém jaru jsou stromy rozkvetlé a o víkendu je zasáhly mrazy. Dopad to bude mít zejména na peckoviny, nejméně zřejmě na jablka. "U meruněk to bude průšvih. Záleží, kolik takových mrazivých dní bude," řekl ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

V Česku je 1236 potvrzených případů nákazy koronavirem, jeden člověk zemřel, sedm se vyléčilo.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články