Menu

Aktuality

Vláda v září dostane další analýzu k zajišťovacím příkazům

AktualityČTK24.07.2017
ČTK24.07.2017

Praha 24. července (ČTK) - Vláda v září dostane další, podrobnější analýzu toho, jak Finanční správa využívá zajišťovacích příkazů. Vypracována by měla být do konce srpna a měla by obsahovat podrobnější statistiky z letošního roku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo financí dnes vládě představilo analýzu, podle níž Finanční správa zajišťovací příkazy neaplikuje plošna a neužívá je nadměrně.

"Čekám, že se vláda k tématu vrátí v září, kdy by měla Finanční správa dodat více statistik k roku 2017. O zhruba 80 žalobách ještě rozhodnuto nebylo, bude tedy třeba počkat. Pro mne bude důležité, jak to bude vypadat v roce 2017," uvedl Sobotka.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů Finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Správce daně však musí mít podle daňového řádu vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Finanční správa v uplynulých měsících čelila kritice, že zajišťovací příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž řada firem není schopna pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let. Problémem se v květnu zabývala Poslanecká sněmovna na návrh TOP 09. Sněmovna tehdy vyzvala premiéra Sobotku, aby Finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech.

"Ministr financí Ivan Pilný (ANO) a finanční správa nadále bagatelizuji zneužívání a nadužívání zajišťovacích příkazů k likvidaci podnikatelů. Ministr Pilný slíbil změnu metodiky pro finanční úřady tak, aby příkazy neměly likvidační účinek na firmy, jak opakovaně rozhodl Nejvyšší správní soud. Jestli místo změny přístupu a metodiky ministr financí říká, že je vše v pořádku, pak je to neuvěřitelné pohrdání soudními rozsudky," uvedl dnes poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Letos do dubna podle materiálu Finanční správa vydala 601 příkazů na 873 milionů korun. Loni to bylo 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů. Loni se tak příkazy týkaly 309 firem, o rok dříve 424.

Dokument dále upozorňuje, že od roku 2013 do dubna letošního roku byl vydán zajišťovací příkaz 1502 firmám. Celkem 528 se jich odvolalo k Odvolacímu finančnímu ředitelství, a to zrušilo dva příkazy. To podle zprávy svědčí o dobrém nastavení praxe.

Z 528 firem podalo 135 žalobu ke krajským soudům. Dosud správní soudy prvního stupně nerozhodly v 89 případech. Zároveň definitivně soudy zrušily zajišťovací příkazy celkem šesti firmám, což podle dokumentu představuje 0,47 procenta všech daňových subjektů, kterým byl vydán zajišťovací příkaz od roku 2013.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři