Žalobci ve Sněmovně zkritizovali zákon o státním zastupitelství

Praha 14. listopadu (ČTK) - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula na dnešním semináři ve Sněmovně ostře zkritizovali současnou podobu návrhu zákona o státním zastupitelství. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jim přislíbila, že s nimi o jejich připomínkách bude diskutovat.

ČTK Česká tisková kancelář

Trvá však na některých sporných součástech návrhu, například na rozšíření práva ministra na informace ze soustavy státních zastupitelství či na vzniku speciálního úřadu pro ekonomickou kriminalitu.

"Státní zastupitelství funguje podle mého názoru dobře. To, co se chystá, směřuje k tomu, že se může dostat do područí politiky. Chcete-li to, řekněte to na rovinu a můžeme o tom diskutovat. Ale nazvěme to férově," vyzval ministryni nejvyšší státní zástupce.

Konkrétně upozornil například na to, že plánovaná úprava jmenování vedoucích státních zástupců umožňuje ministrovi spravedlnosti, aby nerespektoval výsledek výběrového řízení. "Zákony připravujeme stejně jako smlouvy na doby špatné, ne na doby, kdy si rozumíme. Kdyby přišel ministr, který by cítil potřebu ovládnout státní zastupitelství, tak si do vedoucích funkcí najmenuje, koho chce," prohlásil.

Válková mu oponovala tím, že pokud ministr nebude respektovat ani jednoho ze tří nejlepších účastníků konkurzu, bude podle návrhu muset vyhlásit nové výběrové řízení. Návrh nicméně stanoví, že pokud ani v opakovaném výběrovém řízení nebude vybrán vhodný uchazeč, jmenuje vedoucího státního zástupce ministr spravedlnosti bez konkurzu.

Ministryně zdůraznila, že zákon ještě dozná změn po projednání koaliční pracovní skupinou a po připomínkovém řízení. Chce prý předložit takový návrh, který bude vyhovovat jak vládě, tak i státním zástupcům. "Fungování státních zastupitelství bych si představovala jako ještě lepší, než je v současné době," řekla.

"Nikdo nám nevysvětlil, proč je potřeba připoutat státní zastupitelství mnohem více k politické moci. Neslyšeli jsme, jaký je důvod pro změnu těchto systémových věcí," uvedla vrchní státní zástupkyně Bradáčová. Připomněla, že za původním věcným záměrem nového zákonastál úmysl zrušit vrchní státní zastupitelství a posílit postavení nejvyššího státního zástupce, přičemž nový návrh obě vrchní státní zastupitelství zachovává. Zároveň zkritizovala záměr na vytvoření speciálního dvoustupňového státního zastupitelství pro ekonomickou kriminalitu. "Je to vytváření paralelní struktury. A každá výjimka v systému je problém," podotkla.

"Speciál" zkritizovala i předchůdkyně Válkové ve funkci ministryně Marie Benešová (ČSSD). "Zpředlohy jsem značně rozpačitá. Překvapuje mě, že hnutí ANO, které má hlavní mantru šetřit, tady buduje další útvar a nezamýšlelo se nad variantou, proč v tomto ohledu nevyužít vrchních státních zastupitelství. Bude to obrovsky drahé," řekla.

Se státními zástupci se zároveň shodla v tom, že norma neposiluje nezávislost jejich soustavy, ale spíše ji oslabuje. Demonstrovala to na tom, že nejvyšší státní zástupce by mohl být odvolán vládou za "porušení povinností", což je podle ní velmi vágní pojem.

Prezident Unie státních zástupců Matula Válkové vyčetl, že se s ním zatím ani jednou nesetkala. "Na ministerstvo jsem se marně dobýval od července. Většina z nás si musela návrhsehnat od novinářů nebo podloudně stáhnout z webu," posteskl si. Připomínky měl jak k chystanému způsobu jmenování vedoucích státních zástupců, tak i k nové úpravě kárných provinění.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři