EU by mohla pokutovat firmy až desetinou jejich obratu

Brusel 14. prosince (ČTK) - Evropská unie by mohla pokutovat technologické giganty v případě, že poruší pravidla zacílená na omezení jejich tržní síly, až deseti procenty jejich ročního obratu. S odkazem na dobře informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters.

Česká tisková kancelář
novela podpis založení společnosti notářský řád
Foto: Fotolia

Navrhovaná pravidla by se dotkla velkých firem jako Amazon, Apple, Facebook a Google, které kontrolují přístup a data ke svým serverům. V úterý je má představit komisař pro vnitřní trh Thierry Breton a komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Soubor pravidel bude obsahovat seznam povinností a zákazů, které mají zajistit rovné podmínky pro konkurenty i uživatele. Mohl by mezi nimi být také požadavek, aby společnosti s dominantním postavením na trhu určitá data sdílely se svými rivaly a dozorčími orgány a naopak zákaz zneužívání dat uživatelů k tomu, aby jim konkurovaly a poskytovaly výhodněji vlastní služby, píše Reuters.

"Začneme pokutou, pak přijde větší pokuta. Následovat budou nápravná opatření. Nakonec může přijít strukturální rozdělení," uvedl dříve Breton. "Takže od pokut po rozdělení, samozřejmě pouze na evropském trhu," dodal.

Uvedení nových pravidel v platnost bude ještě určitou dobu trvat. Evropská komise bude muset o jejich konečné podobě jednat s členskými státy Evropské unie i s Evropským parlamentem. To může trvat jeden až dva roky. Návrh pravidel známý jako zákon o digitálních trzích se před jejich úterním představením ještě může na jednání komise změnit, uvádí Reuters.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články