Ukázalo se, že je možné postihovat porušování opatření ministerstva zdravotnictví, která se například týkají nošení roušek, u vládních nařízení týkajících se třeba uzavření restaurací to je ale problematické, řekl na tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
"Jestliže dneska fyzické osoby bylo možné pokutovat maximálně 20.000 korunami a u právnických osob nebylo možné dát jakýkoli postih vůbec, novela navrhuje, aby pokuta fyzickým osobám mohla jít až na 50.000 korun, v případě právnických osob až tři miliony korun," řekl Zaorálek. Kabinet chce, aby předlohu Sněmovna projednala ve stavu legislativní nouze. Novela je zařazena na program středeční schůze, kterou svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) k vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu.
Předkladatel v materiálu, který má ČTK k dispozici, považuje za velmi problematickou absenci povinnosti strpět některá omezení podnikatelské činnosti. Pokud subjekty povinnosti nedodržují, není ve stávající právní úpravě podklad pro uložení sankce. To má podle vnitra vliv na řešení krizové situace.
"Konkrétně lze poukázat zejména na nedodržování omezení či zákazu v provozovnách stravovacích služeb, především v restauracích či barech, kde i přes vládou uložená omezení či zákazy přítomnosti veřejnosti v určitých časech (nebo zcela) dochází ke kumulaci většího počtu osob, prodeji alkoholických nápojů a k dalším významným porušováním stanovených povinností," uvedli předkladatelé.
Zaorálek připomněl, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) připravuje novelu krizové legislativy, která má vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu nově umožnit i vyhlašování stavu nebezpečí na celostátní úrovni pro případy epidemie nebo kyberútoků. Jednal o ní několikrát i s opozicí. Protože ale příprava nové podoby zákonů bude ještě nějakou dobu trvat, přistoupilo vnitro k dílčí novele, řekl ministr kultury.
Diskuze k článku ()