NS přiznal vyšší odškodnění další romské rodině vystěhované ze Vsetína

Brno 12. února (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) navýšil odškodnění další romské rodině, která se musela v roce 2006 vystěhovat ze Vsetína. Rozsudek navazuje na tři podobné z konce minulého roku a týká se rozvětvené rodiny.

Česká tisková kancelář
Rekognice v trestním řízení
Foto: Shutterstock

Její členové původně měli od města dostat odškodnění od 5000 do 20.000 korun, nově získají částky od 20.000 do 40.000 korun. Navýšení se týká zejména těch žalobců, kteří v době stěhování byli dětmi, a nelze jim tak přičítat zodpovědnost za to, že rodina své problémy ve Vsetíně neřešila. Rozsudek je dočasně zpřístupněný na úřední desce.

Vsetín vystěhoval romské rodiny z pavlačového domu v době, kdy město vedl Jiří Čunek (KDU-ČSL), nyní znovu starosta. Objekt byl ve špatném stavu, město jej pak nechalo zbourat. Někteří jeho obyvatelé, včetně žalobců z aktuální kauzy, před tím neplatili nájemné. Romové skončili buď v kontejnerových domech ve Vsetíně, nebo ve starých domcích mimo kraj. Podle NS bylo cílem Vsetína vyřešit svůj problém s nájemníky, a nikoliv jejich problém s bydlením.   

Rodinu, které se týká aktuální verdikt, nechalo město vystěhovat do Staré Červené Vody na Jesenicku, což je zhruba 170 kilometrů od Vsetína, nedaleko polských hranic. Dům před tím viděli jen na fotografii, na koupi jim město poskytlo půjčku. Když rodina přijela na místo, odmítla dům kvůli špatnému stavu převzít. Zástupci města však nechali vyložit věci z kamionu a odjeli, uvádí rozsudek.

Dům byl ve špatném stavu, nevhodný k trvalému bydlení, vyžadoval rozsáhlé opravy. Rozsudek zmiňuje vlhkost, plíseň, zápach, chybějící omítky, prohnutou klenbu, netěsnou střechu. Voda čerpaná ze studny byla závadná, její pití vedlo ke střevním potížím. Sousedé rodinu nepřijali, byla označována jako Čunkovy děti. Ještě v roce 2006 skončil dům v exekuční dražbě.   

Město tak podle verdiktu v podstatě vmanévrovalo rodinu do jím připraveného řešení, které ještě zhoršilo už před tím svízelnou situaci. V dovolání rodina uváděla, že přiznané odškodnění je příliš nízké, že zástupci Vsetína přispěli k šíření protiromských nálad a ani dodatečně neprojevili nad svým postupem lítost.

NS uvedl, že neplacení nájemného ve Vsetíně a neschopnost řešit rodinnou situaci lze přičítat k tíži dospělým členům rodiny, nikoliv však dětem. Ztráta sociálních kontaktů kvůli nucenému stěhování byla podle NS citelnější pro starší děti. "Proto je namístě výši náhrady odstupňovat s přihlédnutím k věku těchto žalobců tak, aby se starším z nich dostalo náhrady vyšší, mladším náhrady nižší," uvedl NS.   

Tři podobné verdikty NS zveřejnil koncem minulého roku. Navýšil odškodné pro rodiny, které se musely odstěhovat do Vlčic a Vidnavy na Jesenicku a Dřevnovic na Prostějovsku. Čunek avizoval, že se město nejspíš ještě obrátí na Ústavní soud.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články