Od pondělí se nečekaně otevřou restaurace i bazény, vláda reagovala na soud

Od pondělí se v Česku výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Poslední květnový den se s řadou omezení otevřou vnitřní prostory restaurací, bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny či kasina.

Česká tisková kancelář
covid roušky mimořádné opatření zrušení
Foto: Fotolia

O nečekaně rychlém rozvolnění kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rozhodl nikoliv v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně. Návštěvníci budou muset mít negativní test, potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid-19. Kapacita provozoven bude omezena, nikoliv ale provozní doba. V klubech se nebude smět tančit.

I když provozovatelé většinou rozhodnutí vlády vítají, některé náhlé rozvolnění zaskočilo a po víkendu neotevřou - buď kvůli omezením, nebo nestihnou vše přes víkend připravit, třeba bazény dostatečně ohřát vodu. Počítali s otevřením vnitřních prostor až v půlce června. Rozhodnutí vlády kritizoval také její člen, ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) - považuje ho za diskriminační vůči kultuře. Opozice mluví o pokračování chaotických, nepřehledných a nelogických rozhodnutí, kterými vláda opakovaně a vědomě porušuje právní předpisy a která už málokdo respektuje.

Z rychlejšího rozvolňování, které se nedělá z epidemiologických, ale z právních důvodů, není staronový ministr Vojtěch podle svých slov šťastný. Sám by byl spíše pro otevření vnitřních prostor restaurací a dalších služeb až od 14. června, jak se původně plánovalo. Názor Nejvyššího správního soudu je ale podle něj velmi restriktivní a nedává prostor pro plošná omezení. Ministerstvo proti němu podá ústavní stížnost.

Restaurace budou podle Vojtěcha jediná zařízení, kde bude umožněno se prokázat samotestem. Ve všech ostatních bude platit jen test z oficiálního odběrového centra. Bezinfekčnost lze prokázat také certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. U očkování stačí mít 22 dní po první dávce vakcíny, v případě jednodávkové očkovací látky je lhůta 14 dní. Přestože se mohou otevřít diskotéky, nesmí se v nich podle opatření tancovat. "Tanec nesporně znamená mnohem vyšší kontakt mezi lidmi, zadýchávání se, šíření choroby," vysvětlil ministr.

Zaorálek tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví na dnešním jednání vlády prosadilo změny v rozvolňování pravidel, které kulturu diskriminují. Nesouhlasí s tím, že v restauracích bez omezení jejich kapacity se "bude do rána popíjet s jakkoliv provedeným testem", zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit jen s respirátorem, profesionálním testem nebo se složitě testovat na místě před akcí.

Hygienická služba minulý týden zkontrolovala 800 návštěvníků restaurací, z toho u 90 našla pochybení v dodržování opatření proti šíření koronaviru. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes uvedla, že poměr pochybení  je vysoký, proto se obrátila na policii, která začne hygienikům v kontrolách víc pomáhat.

Vojtěch počítá s pokračováním testování dětí na covid-19 i po zářijovém zahájení nového školního roku. Do prázdnin už nechce ve školách rušit povinnost nosit roušky a respirátory. Hospodářská komora vzhledem k nízkému počtu nakažených koronavirem navrhuje, aby v červnu skončilo povinné testování ve firmách. Ušetřené peníze by měl stát vyčlenit na podzim, pokud by se epidemie vrátila. Plošné testování na covid-19 by se ale podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) mělo rušit mezi posledními plošnými opatřeními. Je podle nich levnější, s postupem vakcinace budou navíc náklady klesat. V červenci a srpnu budou mít lidé ze zdravotního pojištění zřejmě hrazené dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus. V červnu to budou dva PCR a čtyři antigenní testy.  

V neděli se má rozhodnout, zda se od úterý 1. června otevře registrace k očkování proti covidu pro celou kategorii osob nad 16 let, nebo například jen pro zájemce od 25 do 29 let. Bude záležet na datech, jak pokračuje očkování dosud registrovaných starších lidí první i druhou dávkou. Lidé ve věku 30 až 34 let se mohou hlásit od úterní noci. Ke konci června by se mohlo otevřít očkování vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 let, její použití pro tuto věkovou skupinu dnes doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky. Děti se mají očkovat jen ve vybraných centrech, kde očkují pediatři. Od podzimu by pak mohli podávat vakcínu dětští lékaři v ordinacích, uvedla hlavní hygienička.

Ve středu i čtvrtek se poprvé podařilo překonat hranici 100.000 očkovaných, kterou chtěla vláda dosáhnout už během dubna. Kvůli výpadkům dodávek vakcín se ale tempo očkování zbrzdilo. Od konce loňského prosince podali zdravotníci v Česku víc než pět milionů dávek vakcín proti covidu-19, což znamená přes 47 na sto obyvatel. Česká republika v tomto ohledu v EU zaostává a hůře je na tom jen pět unijních zemí. Průměr EU je zhruba 52 dávek na sto lidí.

Pro očkované bude snadnější i cestování. Do České republiky bude možné z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a Chorvatska cestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu-19, v případě jednodávkové vakcíny je to 14 dní. Vojtěch to označil za otevření standardní turistiky. Certifikáty o očkování turistů z těchto sedmi zemí budou uznávány i například pro vstup do služeb, které budou v Česku otevřené. Pro cestování do těchto zemí ale záleží na tom, jak má která země nastaveny podmínky, dodal ministr. Například Rakousko a Maďarsko uznávají už první dávku očkování, zatímco Německo a Polsko vyžadují stále kompletní vakcinaci. Už brzy má být možné cestovat volně po první dávce vakcíny také do Chorvatska.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články