"V současné době je nutné operativně doplnit zásoby Správy státních hmotných rezerv, které byly vyčerpány v rámci opatření při krizovém stavu. Nelze vyloučit, že obdobný krizový stav může nastat kdykoli v následujících měsících," napsali předkladatelé návrhu v důvodové zprávě k novele.
Antimonopolní úřad ale podobně jako ministerstvo průmyslu a obchodu poukazuje na to, že SSHR může už nyní využít současné výjimky ze zákona o zadávání zakázek. Podle ministerstva by byl takový postup efektivnější. Správa rezerv už navíc zásoby ochranných pomůcek doplňuje, a to pomocí zadávacích řízení, uvedl ÚOHS. Správa začátkem července informovala, že ukončila příjem nabídek na dodání sedmi typů zdravotnických pomůcek a první smlouvy by mohly být podepsány počátkem srpna.
Záporně se k poslanecké novele postavilo také ministerstvo financí. Okruh výjimek z povinnosti zadávání veřejných zakázek v zadávacím řízení vychází z evropských směrnic a nelze jej libovolně rozšiřovat, sdělilo v připomínce.
Naopak ministerstvo pro místní rozvoj novelu vnímá pozitivně jako snahu, pomoci při řešení následků první vlny nákazy a předcházení rizikům spojeným s možností druhé vlny pandemie. Kladně se k předloze vyjádřilo z obdobných důvodů i ministerstvo zdravotnictví, podle kterého je nutné vzhledem k možnému opětovnému šíření nákazy kdykoli v následujících měsících rychlé operativní řešení.
Sama SSHR by uvítala širší výjimku pro nákupy do rezerv. Možnost zjednodušených nákupů by se podle správy neměla týkat jen situace kolem koronaviru, ale obecně zajištění ochrany bezpečnostních zájmů Česka, vyplývá z připomínky SSHR.
Na základě postojů ministerstev a dalších institucí vydá k poslanecké předloze stanovisko vláda. O novele pak rozhodnou zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení.
Diskuze k článku ()