Vláda se připojí k řízení o ústavnosti pandemického zákona

Praha 3. května (ČTK) - Vláda vstoupí do řízení u Ústavního soudu (ÚS), která se týkají týkají zrušení částí pandemického zákona a zákona o odpadech.

Česká tisková kancelář
Návrhy na zrušení covidových opatření
Foto: Fotolia

Vyplývá to z výsledků dnešního zasedání. Zatímco v prvním případě bude kabinet prosazovat zamítnutí návrhu senátorů, ve druhém případě naopak bude prosazovat, aby soud senátorům vyhověl.

Pandemický zákon byl přijat po dohodě vlády s opozicí, která jeho schválením podmiňovala prodloužení nouzového stavu. Návrh na zrušení zákona, případně jeho části, podala skupina senátorů za STAN, Piráty a ODS. Vadí jim jednak to, jakým způsobem byl zákon přijat, jednak to, jak omezil rozsah státem vyplácených kompenzací za uzavřené provozovny.

To, že zákonodárci v únoru projednávali zákon ve stavu legislativní nouze, pokládá skupina senátorů za neopodstatněné. Poukazují na to, že podobný zákon předložila vláda už loni v červnu, ale kabinet tehdy jeho schválení ve stavu legislativní nouze nepožadoval. Limitace náhrady škody je pak podle senátorů v rozporu s právem na ochranu vlastnictví a právem na svobodné podnikání.

Pandemický zákon stanoví, že stát bude hradit skutečnou škodu, a to v rozsahu, v němž poškozený prokáže, že jejímu vzniku nebylo možné předejít nebo zabránit. Výše náhrady škody se snižuje o výši dotací, návratných finančních výpomocí a jiných podpor poskytnutých ke zmírnění dopadů epidemie covid-19.

Zákon o odpadech napadli u ÚS senátoři klubu SEN 21 a Piráti. Vadí jim sporný pozměňovací návrh poslance Antonína Staňka (ČSSD). Ustanovení zpětně odpouští poplatky za odpad, který provozovatelé skládek v minulosti označili jako jejich materiálové zabezpečení a nezaplatili za něj poplatky. Senát poslanecký pozměňovací návrh ze zákona vypustil, dolní komora pak ale senátní verzi přehlasovala.

Podle skupiny senátorů způsobuje napadené ustanovení neodůvodněnou nerovnost mezi těmi původci odpadů a provozovateli skládek, kteří řádně splnili své poplatkové povinnosti, a těmi, kteří tak neučinili. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se zrušením tohoto ustanovení souhlasí, podle něj totiž může „vyvolat negativní dopady zásadního významu“.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články