Výraznější rozvolnění se nechystá, testovat musejí i menší firmy

Praha 15. března (ČTK) - Nedělní počet případů koronaviru byl nejnižší od poloviny února, výraznější zmírnění opatření proti šíření epidemie po 21. březnu se ale zatím nechystá.

Česká tisková kancelář
Vláda rozvolnění nechystá
Foto: Fotolia

Vláda úpravy projedná ve čtvrtek. Zákaz cest mezi okresy by chtěl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zachovat ještě o Velikonocích, je podle něj třeba prodloužit nouzový stav. Povinnost testování se rozšíří na firmy mezi deseti a 49 zaměstnanci, schválil kabinet. Na zvýšení krizového ošetřovného kvůli zavřeným školám se vláda nedohodla. Očkování vakcínou AstraZeneca ČR nepozastaví.

Přísná protiepidemická opatření vláda vyhlásila od počátku března na tři týdny. "Situace se vyvíjí ani ne úplně kriticky, ale ani ne tím úplně nejoptimističtějším scénářem," řekl dnes Blatný. Mezi nakažené podle něj denně přibude 1500 až 2000 lidí ze zranitelných skupin, z nichž až třetina skončí v nemocnicích. "Určitě nebudu doporučovat uvolnění opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. I s ohledem na nadcházející velikonoční svátky," uvedl ministr.

Podle Blatného i vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) se opatření ukazují jako funkční. Předčasné uvolnění by mohlo vést k podobné situaci, jako byl nárůst počtu nových nákaz po Vánocích, řekl ministr zdravotnictví. Připustil ale možnost uvolnění volnočasových aktivit na celý okres, nyní se jim lidé mohou věnovat jen v katastru své obce. Nouzový stav nyní trvá nepřetržitě od 5. října zatím do 28. března, o souhlas s prodloužením by vláda musela požádat Sněmovnu.

Nedělních 3291 potvrzených případů koronaviru je zhruba o 690 méně než o týden dřív, počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se ale v mezitýdenním srovnání téměř nezměnil. V neděli bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví v nemocnicích 8362 covidových pacientů, ve vážném stavu je nadále víc než 1900 z nich. Od začátku epidemie v Česku loni v březnu se nakazilo přes 1,4 milionu lidí, počet úmrtí se blíží 23.400. Přibližně polovina lidí s covidem-19 zemřela letos.

Firmy od deseti do 49 zaměstnanců, pro které bude testování nově povinné, budou muset jeho první kolo dokončit do 26. března. Ve čtvrtek vláda projedná povinnost testování pro úřady do 50 zaměstnanců. O zvýšení frekvence testování na dvakrát týdně vláda zatím nerozhodla, bude o tom ještě jednat s profesními organizacemi. Proti se staví zástupci Potravinářské komory ČR a Agrární komory ČR. Asociace malých a středních podniků upozornila, že testování dvakrát týdně bude působit problémy ve směnných provozech.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj uvedl, že před zvýšením frekvence by se nejdříve měla vyhodnotit data z dosavadního testování. Havlíček s odkazem na podnikatelské organizace řekl, že testy ve firmách ukázaly pozitivitu na koronavirus u 0,7 až 1,5 procenta zaměstnanců. Nižší je ve velkých podnicích, kde se testuje už delší dobu. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, která by umožnila zdravotním pojišťovnám z fondů prevence přispívat firmám na samotesty.

Zvýšení krizového ošetřovného kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). O zvednutí částky budou jednat poslanci ve Sněmovně, uvedla po zasedání kabinetu. Pro zvýšení ošetřovného jsou podle ní všechny poslanecké kluby s výjimkou vládního hnutí ANO.

K očkování by se podle Blatného mohly od 1. dubna začít registrovat další skupiny obyvatel včetně lidí nad 60 let. Zvažuje se také odsunutí podání první dávky vakcíny lidem po prodělání covidu-19, uvedl. Česko podle něj nepozastaví očkování vakcínou AstraZeneca jako Německo a další země, souvislost s trombózami není prokázaná, řekl.

V Česku se očkuje vakcínami celkem tří firem. Od konce prosince zdravotníci podali 1,08 milionu dávek, obě potřebné dostalo téměř 300.000 lidí, zatím zejména zdravotníků a seniorů. Ministerstvo práce vyjednává o přednostním očkování pro pečovatelky a pečovatele, kteří docházejí domů za seniory či postiženými. Praha oznámila, že příští týden plánuje zahájit testovací provoz velkokapacitního očkovacího místa v Kongresovém centru.

Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v lednu meziročně klesly o 6,5 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad. Za rok epidemie jde o druhý nejvýraznější pokles po loňském dubnu. Třeba prodejnám s oděvy a obuví se tržby snížily o 74,1 procenta. On-line prodejcům naopak vzrostly o víc než třetinu. Podle analytiků se projevilo nucené uzavření kamenných prodejen, část nákupů lidé odkládají a šetří peníze. Dopady epidemie překonala pražská burza. Dnešním růstem o 0,39 procenta se dostala na nejsilnější úroveň od loňského 21. února.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články