Nejlepší doba pro založení svěřenského fondu přichází. Populární forma správy a ochrany majetku láká stále více zájemců Zdroj: Fotolia

Nejlepší doba pro založení svěřenského fondu přichází. Populární forma správy a ochrany majetku láká stále více zájemců

Za necelých šest let od nabytí účinnosti občanského zákoníku, který do našeho právního systému svěřenské fondy nově přinesl, vzniklo v České republice téměř 2000 svěřenských fondů. Přitom počet nově vzniklých svěřenských fondů v posledních měsících a letech roste v řádu desítek až stovek procent.

Mgr. David Neveselý

Mgr. David Neveselý

partner, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář

Mgr. David Neveselý

partner, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář

Mgr. Jiří Nečas

Mgr. Jiří Nečas

advokát, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář

Mgr. Jiří Nečas

advokát, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář

JUDr.  Vladek Krámek

JUDr. Vladek Krámek

Counsel, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář

JUDr. Vladek Krámek

Counsel, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář

Svěřenské fondy vzniklé jen za poslední dva roky tvoří více než 80% celkového počtu všech svěřenských fondů. Vyplývá to z analýzy interních i veřejně dostupných dat, kterou zpracovala advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS, která se rodinným holdingům věnuje intenzivně od roku 2007.

Prudký růst popularity nejen u zakladatelů 

Z naší analýzy vyplývá, že hlavním důvodem tohoto strmého nárůstu v poslední době bylo spuštění tzv. evidence svěřenských fondů. Tato byla spuštěna 1. ledna 2018 a přinesla pro svěřenské fondy nově jakousi odlehčenou verzi obchodního rejstříku.

Nepotvrdily se tak obavy části veřejnosti, že veřejně dostupná evidence odláká případné zájemce o svěřenské fondy. Nenaplňují se tak ani předpovědi, že svěřenské fondy budou zakládány pro potřeby jakéhosi „odklonění“ majetku. Z analýzy svěřenských fondů, na jejichž založení jsme se podíleli, je zřejmé, že rodinný charakter svěřenských fondů jednoznačně dominuje. 

Částečná transparentnost a evidence zjevně zvýšila důvěru jak zakladatelů svěřenských fondů, tak například také bankovního sektoru. Ten je nyní k záměrům svých klientů zřizovat svěřenské fondy výrazně přístupnější než dříve a podle toho již upravil svůj přístup i své produkty. Obdobně se výrazně zjednodušila také komunikace se soudy a správními orgány. 

V neposlední řadě podle našeho názoru popularitě svěřenských fondů prospívá rovněž skutečnost, že se z daňového a účetního hlediska nejedná o složité instituty. Zakladatelé i správci se tak ani po založení svěřenského fondu nemusí obávat výraznějšího nárůstu daňové nebo administrativní náročnosti. 

Správci svěřenských fondů 

Z analýzy naší kanceláře dále vyplývá, že zhruba 70% svěřenských fondů spravuje pouze jeden správce. Přibližně v jedné čtvrtině svěřenských fondů jsou správci dva a u zbývajících 5% je správců více. Na trhu je tak zjevně větší poptávka po jednoduché a flexibilní správě majetku jediným člověkem, oproti možná bezpečnější, ale významně složitější správě více správci. Vyšší bezpečnost představuje varianta s jedním správcem, které lze docílit například zapracováním instrumentů, jako jsou například protektor, rodinná rada či administrátor svěřenského fondu. Ti neustále vidí správci tzv. pod prsty, a mohou tak kontrolovat jeho činnost.

Pro zajímavost stojí za zmínku, že přibližně 50% všech správců má trvalý pobyt v Praze. Více než 10% celkového počtu správců bydlí také v obvodech krajských soudů v Českých Budějovicích, Ostravě a Brně.

Kdo má o svěřenské fondy největší zájem? 

Ve více než 90% případů klientů naší advokátní kanceláře se jedná o vlastníky rodinných firem nebo investory do nemovitostí. Typickým záměrem klientů, jakožto zakladatelů svěřenských fondů, je efektivně ochránit tento majetek a současně jeho prostřednictvím finančně zajistit životní potřeby sebe i rodinných příslušníků či jiných blízkých osob. 

Jako další výhody svěřenských fondů vnímají klienti absenci dědického řízení k majetku vyčleněnému do svěřenského fondu po smrti zakladatele a možnost zakotvení tzv. šlechtického standardu. Ten oproti běžným právním mechanismům umožňuje, aby nedocházelo k rozdrobení majetku vloženého do svěřenského fondu a aby ze zisku z něj benefitovala i v dalších generacích pouze rodina zakladatele, kterou lze zcela jasně definovat předem. 

Nejlepší doba pro založení svěřenského fondu 

Svěřenský fond je samozřejmě možné za účasti zakladatele a správce založit kdykoliv. Z naší analýzy však vyplynula na první pohled překvapivá skutečnost, že závěr roku je zdaleka nejatraktivnějším obdobím pro vznik svěřenských fondů. Od roku 2014 vznikla téměř polovina svěřenských fondů v posledním čtvrtletí a bezmála 75% v druhé polovině roku.

I z našeho pohledu je závěr roku skutečně ideální pro předvánoční úklid starostí se správou privátního a rodinného majetku. Posezení u vánočního stolu s celou rodinou pak může být dobrou příležitostí k představení nové chytré struktury držby a ochrany rodinného majetku, jakou je právě svěřenský fond. A rovnou je možné i schválit investice a obchodní plán na rok 2020.

Podle našich zkušeností je průměrná doba vytvoření svěřenského fondu přibližně dva až čtyři měsíce od prvního kontaktu s klientem. Na založení Vašeho svěřenského fondu, se kterým vykročíte do nového roku 2020, je tak nejvyšší čas.

správa majetku vlastnictví občanský zákoník svěřenský fond

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotili 4 čtenáři

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články