Praktické tipy, jak využít ChatGPT v právu

Kdo ještě neslyšel o ChatGPT, jakoby nebyl. ChatGPT je chatbot využívající umělou inteligenci (AI), kterého si může kdokoliv zdarma (po registraci) vyzkoušet na webové adrese openai.com. Kromě zkrácení dlouhé chvíle, můžete s chatovacím robotem probrat zajímavá témata, zeptat se ho na složité otázky a využít ho ke zjednodušení Vaší práce. Jak konkrétně mohou právníci a advokátní kanceláře využít ChatGPT? Zde je přehled několika základních praktických tipů, jak může umělá inteligence ulehčit práci právníků.

advokátka, Advokátní kancelář Petráš Rezek s.r.o.
Návrh nařízení o umělé inteligenci
Foto: Shutterstock

Hned úvodem je třeba říci, že aplikace ChatGPT funguje lépe v anglickém jazyce, kdy je robot schopen lépe vyhovět pokynům a zpracovat dané úkoly. Nicméně i v češtině plní svůj úkol obstojně. Pokud pracujete v anglickém jazyce či ovládáte potřebné jazykové dovednosti, doporučuji ChatGPT používat v angličtině. V angličtině se vyhnete potenciálním problémům se skloňováním, které jsou poměrně časté v češtině.

1. Marketing v advokátní kanceláři

Chatbot je schopen Vám velmi ulehčit práci v oblasti marketingu. Navrhne popisy akcí, je schopen sestavit harmonogram či Vám dokonce sepsat, na co byste při plánování události neměli zapomenout. Níže na obrázku je vidět, jak ChatGPT po krátkém pokynu naplánoval den otevřených dveří advokátní kanceláře.

Pokud nebudete s odpovědí AI spokojeni, stačí napsat, co si představujete jinak a robot Vám hned odpoví a svůj výsledek upraví. Nemusíte se tedy potýkat se zdvořilostními frázemi ani se strachem, že se Vaše kritika kolegy z marketingu osobně dotkne, což byste museli řešit v případě, kdybyste úkol zadávali lidské bytosti. Robotovi sdělíte, co má být jinak, a za pár sekund máte s trochou štěstí přesně to, co jste chtěli.

ChatGPT Vám pomůže při tvorbě obsahu pro marketingové účely a vymýšlení reklamních textů. ChatGPT za Vás vymyslí statusy na Facebooku a napíše je v takovém znění, které odpovídá prostředí Facebooku. Přidá trendy emotikony a čtivou strukturu.

Pokud chcete krátký popisek k fotce na Instagramu, stačí napsat a máte jej včetně hashtagů #Právo a #AdvokátníKancelář.

2. Články a shrnutí

V úvodu této podkapitoly Vás chci ujistit, že téma tohoto článku ani jeho obsah nebyl tvořen za pomocí ChatGPT (kromě obrázků). Nicméně nemám pochybnosti o tom, že by mi ChatGPT tvorbu článku značně usnadnilo.

Nevíte, o čem psát? Nevadí. Umělé inteligence je možné se zeptat také na tipy na téma článku. Až vyberete správné téma, můžete se doptat na tipy na strukturu a obsah článku. Následně pak tvořit text článku s pomocí umělé inteligence. Takovým způsobem je možné tvořit obsah blogu či newsletterů advokátní kanceláře. Díky AI můžete najít inspiraci, příklady a také různé úhly pohledu na danou problematiku.

Umělá inteligence funguje i naopak. Z dlouhého článku Vám dokáže udělat shrnutí, a to na tolik slov, kolik jí určíte. Obsáhlé texty pak můžete zkrátit do pár vět.

3. Popisy na webové stránky, copywriting

Většina advokátních kanceláří a vůbec společností celkově, má na webových stránkách popisy služeb, které nabízí. ChatGPT může pomoci s tvorbou těchto obecných a často dlouhých popisů. Stačí poskytnout odvětví či informace o službách a umělá inteligence vygeneruje atraktivní a relevantní texty užitečné nejen pro webové stránky.

4. Kreativní řešení téměř čehokoliv

Umělou inteligenci pak můžete použít k řešení problémů téměř čehokoliv. Trápí Vás problém, který zdánlivě nemá řešení? Zkuste se obrátit na umělou inteligenci, zda Vám řešení či různé perspektivy nenavrhne. Zkusit můžete v podstatě jakoukoliv životní situaci. V níže uvedeném případě ChatGPT radí, co dělat v případě kolize soudních jednání.

5. Návrhy smluv

ChatGPT Vám může pomoci dokonce s vytvořením celé smlouvy, anebo pouze s formulací jednotlivých ustanovení. ChatGPT je také schopno Vám již existující smlouvy zkontrolovat. Na druhou stranu je u tvorby smluv nutné klást důraz na kontrolu textu, který umělá inteligence vytvoří. Je vhodné ji vnímat jako nástroj a její návrhy kriticky posuzovat. Nezapomínejme na to, že ChatGPT nemá právní vzdělání a nemůže nahradit odborné znalosti advokáta (zatím ;)).

6. Návrhy e-mailů

ChatGPT Vám pomůže s formulací e-mailů na klienty nebo kolegy. Vymyslí za Vás e-mail s nabídkou právních služeb, e-mail s omluvou ze sjednané schůzky nebo třeba automatický e-mail v době nepřítomnosti. ChatGPT představuje nástroj rychlé odpovědi na dotazy nejen klientů.

7. Rešerše

Umělou inteligenci je možné využít při tvorbě rešerší. Zde je však na místě být obzvláště opatrný a mé zkušenosti v tomto směru zatím nejsou příliš pozitivní. Umělá inteligence si totiž neváhá vymýšlet, co se jí (nebo Vám) zrovna hodí. Odkazuje na špatné §§ a v případě judikatury si vymyslí klidně i název soudu a neexistující judikát se spisovou značkou včetně závěrů, které vycházejí z Vašeho dotazu a které byste takříkajíc zřejmě chtěli slyšet. V níže uvedeném případě pak ChatGPT zmiňuje paragrafy občanského zákoníku, které však upravují zcela něco jiného než problematiku, na kterou byl dotaz mířen. Uvedenou rešerši tedy umělá inteligence nezvládla vytvořit vůbec dobře.

Budiž tato závěrečná podkapitola zároveň upozorněním, že je vhodné veškerý text po umělé inteligenci kontrolovat a co se týká zejména faktických informací, tak ty v každém případě ověřovat a umělé inteligenci nevěřit. Ať se sami nevědomky nestanete šiřiteli dezinformací kvůli užívání umělé inteligence.

A co autorská práva k textům? Dle podmínek užívání OpenAI můžete obsah vygenerovaný pomocí ChatGPT libovolně užít, a to dokonce i pro komerční užití. Nic tedy nebrání tomu, abyste texty užili v rámci propagace své vlastní advokátní kanceláře nebo k jiným komerčním účelům.[1]

 

Zdroj obrázků: chat.openai.com[1] Open AI. Terms of use. Dostupné online z: https://openai.com/policies/terms-of-use [cit. 18. 5. 2023]


Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články