Nová právní úprava také umožní národním úřadům vydat varování, pokud usoudí, že zjištěné porušení předpisů o ochraně spotřebitele by se mohlo dotknout jiných členských zemí. Úřady budou moci v případě nutnosti nařídit zrušení digitálního obsahu. Národní orgány budou také moci ukládat nepoctivým prodejcům pokuty a požadovat od obchodníka závazek, že poškozeným spotřebitelům poskytne odpovídající nápravu.
"Tato legislativa posílí a zlepší spolupráci všech subjektů zapojených do oblasti ochrany spotřebitelů, aby mohly snáze kontrolovat dodržování pravidel a řešit přeshraniční případy porušení práva EU," uvedla česká poslankyně Olga Sehnalová, která za Evropský parlament vedla vyjednávání o nové legislativě s Evropskou komisí a Radou EU.
Nová pravidla více zapojí do hry spotřebitelské organizace, které mají informace od spotřebitelů z první ruky, ale dozorové orgány s nimi dosud často nemohly nebo nechtěly pracovat, dodala Sehnalová.
Podle europoslance Jiřího Pospíšila jsou v EU případy poškozování zájmů spotřebitelů nepoctivými obchodníky v jiných členských zemích stále častější. "Problémem často není neexistence právních předpisů na ochranu spotřebitelů, ale jejich účinné vymáhání," sdělil Pospíšil.
"E-shopy nabízejí své zboží bez hranic, napříč jednotným trhem, nedůvěra spotřebitelů k nákupu v zahraničí ale stále přetrvává," uvedla europoslankyně Dita Charanzová. Češi jsou podle ní spolu s Poláky a Rumuny v tomto směru nejkonzervativnější v unii. "Jen desetina našich spotřebitelů se odhodlala k online nákupu v zahraničí. Potřebujeme posílit důvěru a jistotu zákazníků, že jsme schopni nekalé praktiky včas odhalit, efektivně vyšetřit a viníka potrestat," uvedla poslankyně.
Nové nařízení je součástí souboru právních předpisů v oblasti elektronického obchodu, který Evropská komise představila v roce 2016.
Komise tehdy uvedla, že nákupy po internetu rychle rostou a jejich podíl na maloobchodě se od roku 2010 zdvojnásobil. Podle údajů z roku 2014 přitom až 37 procent webových stránek zaměřených na prodej zboží a služeb v oblasti cestování, zábavy, konfekce, elektroniky a spotřebitelských úvěrů porušovalo platné právní předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitele.
Diskuze k článku ()