Návrh na rozšíření kontrol ve veřejné správě se vrací do Sněmovny

Praha 20. března (ČTK) - Vládní novela zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, která má rozšířit kontroly na dobrovolné svazky obcí, jejich příspěvkové organizace a Správu železniční dopravní cesty, se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senátoři v ní chtějí zachovat sumarizační působnost krajů při zpracování ročních zpráv o výsledcích finančních kontrol obcí na svém území. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím nesouhlasí.

ČTK Česká tisková kancelář

Novela reaguje na směrnici EU, která požaduje zavést systém řízení a kontroly veřejných financí u všech subjektů veřejné správy. Proto je podle podkladů nynější právní úprava nedostatečná. Novela v souladu se směrnicí rozšiřuje okruh orgánů veřejné správy, na které zákon o finanční kontrole dopadá. Orgánem veřejné správy je podle novely nově i dobrovolný svazek obcí, příspěvková organizace dobrovolného svazku obcí a státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

S pozměňovacím návrhem, kvůli kterému se novela vrací do Sněmovny, přišel senátní hospodářský výbor. Podle dosavadního zákona shrnují krajské úřady údaje o finančních kontrolách v obcích na svém území a nyní by jim tato povinnost v důsledku novely odpadla. Předseda výboru Vladislav Vilímec (ODS) argumentuje tím, že pro obce je pohodlnější, pokud komunikují s krajským úředníkem, a nikoli přímo s ministerstvem financí. Nevidí důvod, proč by kraje měly být z této působnosti vyňaty. Upozorňoval i na to, že již nyní obce vkládají údaje do informačního sytému ministerstva financí.

Ministryně Schillerová naopak uvedla, že kraje s touto změnou souhlasí. Všechny kraje to podle ní považují za zjednodušení administrativy.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři