Návrh: Operátoři asi nebudou moci dát slevu, která není v ceníku

Praha 16. února (ČTK) - Lidé si podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu nebudou moci vyjednat u operátorů lepší cenu, například když se rozhodnou přejít ke konkurenci. Operátoři, kteří si budou chtít zákazníky udržet, jim budou moci nabídnout jen takovou slevu, kterou dopředu zveřejní v ceníku. Opatření přináší návrh novely telekomunikačního zákona, který MPO odeslalo vládě. Proti návrhu se zvedla vlna nesouhlasu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozornil, že zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele by mohl vést k zakonzervování cen v odvětví.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

"Neznamená to, že nebudou slevy, ale měl by každý vědět, že když zaplatím tolik, mám nárok na toto," řekl k tomu Mládek. Opatření se dotkne i těch koncových uživatelů, kterým některé firmy jako tzv. šedí operátoři přeprodávají své výhodnější tarify. "Novela obsahuje taktéž zakotvení zákazu poskytování služeb spotřebitelům za jiné než zveřejněné ceny, přičemž se to bude týkat také osob - spotřebitelů, jimž firmy přeprodávají SIM karty za nižší ceny než ceny tržní," uvedlo ministerstvo.

Návrh kritizovali odborníci i politici. "Návrh zakázání individuálních cen pro spotřebitele s námi nebyl konzultován a nechápeme jeho motivaci. Z našeho pohledu dochází k omezení autonomie vůle smluvních stran a k velkému nebezpečí zakonzervování cen v segmentu, kde již nyní, po protispotřebitelské novele, neprobíhá intenzivní soutěž," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

"Doplnit si chybějící kriterium Airtours rovnou zákonem je nebývalá drzost. MPO znamená Ministerstvo Pro Operátory?" uvedl k navrhovanému paragrafu na twitteru Mládkův vládní kolega, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

"Není to pozitivní krok. Zajímalo by mě, co k tomu ministerstvo vedlo. Jediná konkurence, která na mobilním trhu trochu funguje, je vyhrožování tím, že odejdu za lepší nabídkou. Když se spotřebitel choval aktivně, mohl dostat solidnější nabídku," řekl iHNed.cz právník dTestu Miloš Borovička.

Operátoři na návrh reagovali rozdílně. "Vodafone tuto změnu neprosazuje. Nevíme, proč ji předkladatel navrhuje, protože tím poškodí spotřebitele," uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Naproti tomu O2 mluví o narovnání trhu. "Pokud zákon řekne, že se mají operátoři ke všem spotřebitelům na trhu chovat stejně, tak to trhu pomůže a narovná ho to," uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. "Obecně požadujeme, aby trh fungoval transparentně," dodala.

O cenách mobilních dat se v posledních týdnech rozproudila na politické scéně debata. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli tomu minulý týden jednal se šéfem ČTÚ Jaromírem Novákem a se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Janem Rafajem.

Navrhovaná novela, která by měla projít zrychleným legislativním procesem, dále zvyšuje až na 50 milionů korun postihy, které může operátorům dát za prohřešky telekomunikační úřad. Předloha má taky zkrátit dobu přechodu zákazníka k jinému operátorovi na deset dní. Povinnou součástí smlouvy mezi účastníkem a operátorem bude muset být podle novely ujednání o rozsahu možných jednostranných změn smlouvy i o způsobu jejich oznámení účastníkovi, a to včetně oznámení možnosti odstoupení od smlouvy.

Mládek dnes také vysvětlil, proč odvolal šéfa odboru komunikace Romana Proroka. "Mediální obraz ministerstva průmyslu a obchodu neodpovídal jeho dosaženým úspěchům," vysvětlil. Poslední kapkou bylo, když Prorok neposkytl dostatečnou mediální přípravu novému náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi. Ten v debatě se čtenáři serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají jet do Polska.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články