Nouzový stav potrvá zatím do 17. května, ÚS odmítl dvě stížnosti

Praha 28. dubna (ČTK) - Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru mohou trvat zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze souhlasila Sněmovna podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD. Vláda v pondělí dostane na stůl novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, aby bylo možné na koronavirus lépe reagovat, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Ústavní soud oznámil, že odmítl dvě z 11 stížností proti usnesením vlády kvůli koronaviru.

ČTK Česká tisková kancelář

Nouzový stav platí v Česku od čtvrtka 12. března, Sněmovna už ho jednou prodloužila do 30. dubna. O další prodloužení vláda požádala po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví zejména v obchodu a službách vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu je má vydávat vláda podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil.

Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května, a to v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí hlavně obchodu a služeb. Kabinet v žádosti varoval před tím, že pokud by omezení skončila najednou, hrozilo by "závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace". Poslanci ale uváděli, že se Sněmovna může v případě potřeby znovu sejít a nouzový stav ještě prodloužit.

Opoziční pravice se přikláněla k pokračování nouzového stavu nejvýše ještě v první květnové dekádě. Její zástupci vinili kabinet z toho, že postupuje protiprávně a navíc chaoticky, a to i při postupném uvolňování restrikcí.

Ústavní soud dnes oznámil, že odmítl dvě ze stížností na vládní opatření kvůli koronaviru. Jedno směřovalo proti vyhlášení nouzového stavu z 12. března a proti někdejšímu omezení pohybu v Česku a druhé proti rozhodnutí omezující konání zastupitelstev. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru obdržel soud celkem 11 podnětů. Jeden vzal pisatel zpět a dva jsou po dnešku odmítnuté, takže jich zbývá ještě osm.

Soud stížnosti odmítl mimo jiné proto, že k jejich projednání není věcně příslušný, že byly podány někým k tomu neoprávněným nebo že některá opatření ministerstva zdravotnictví už byla zrušena. Dílčí opatření by podle Ústavního soudu měly řešit obecné soudy.

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 225 lidí, dnes přibyla dvě úmrtí. Uzdravilo se zatím 2942 nakažených, počet od dnešního rána stoupl o stovku. Případů nákazy bylo od začátku března zjištěno 7486, za dnešek jich k podvečeru přibylo 41. S covidem-19 se tak podle posledních zveřejněných čísel potýká 4319 lidí, v nemocnicích je 359 z nich. Pondělní přírůstek v počtu nakažených o 41 byl nejnižší od 13. března, pod stovkou se denní přírůstky drží od minulé středy.

Česká ekonomika by mohla klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Dopady vládních opatření kritizují například pendleři, lidé jezdící z Česka pravidelně za prací do Německa nebo Rakouska. V pátek jich budou stovky protestovat na hraničním přechodu Folmava na Domažlicku. Zaměstnavatelské svazy zase dnes zkritizovaly vládní návrh odložení sociálních odvodů firem. Není podle nich řešením problému, ale pouze jeho posunutím v čase. Kraje oznámily, že se jim nelíbí oddlužení státních nemocnic v Praze a v Brně, které schválila vláda. Poukazují na to, že i krajské nemocnice jsou v dlouhodobé ztrátě a také by potřebovaly pomoc.

Opatření kvůli koronaviru zasáhla i jednu z největších kulturních akcí v Česku. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos kvůli nynější situaci neuskuteční. Organizátoři dnes uvedli, že plánovaný 55. ročník se bude konat až příští rok od 2. do 10. července. V původním letošním termínu od 3. do 11. července ale některá česká kina nabídnou divákům filmy vybrané programovým oddělením festivalu.

Do Mariánských Lázní, které patří mezi nejvíce zasažené nákazou koronavirem v Karlovarském kraji, dnes na pomoc od Ústředního krizového štábu dorazili vojáci. Je to poprvé, kdy vojáci pomáhají ve zdravotnickém zařízení. Zatím byli nasazení pouze v sociálních zařízeních. Deset vojáků bude pomáhat v léčebně dlouhodobě nemocných, kde jsou desítky nakažených.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři