Soud potvrdil čtvrtmilionovou pokutu pro přerovskou radnici

Brno 4. listopadu (ČTK) - Krajský soud v Brně potvrdil čtvrtmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro přerovskou radnici. Pokutu dostala za chyby při výběru autobusového dopravce v roce 2011. ČTK to řekla mluvčí soudu Simona Pešková. Zástupci Přerova dnes ČTK řekli, že zvažují podání kasační stížnosti. S problémy kolem provozování MHD se město potýká dosud.

Česká tisková kancelář

Přerovská radnice měla od roku 2009 na linkovou dopravu uzavřenu smlouvu s firmou Slovenská autobusová doprava Trnava. Ta ji ale v polovině roku 2011 vypověděla. Zástupci firmy prý po roce a půl zjistili, že nemohou jako zahraniční dopravce podle českých zákonů tuto službu provozovat, neměli potřebné povolení. Město pak vybralo novou firmu podle zákona o službách a svůj postup zdůvodnilo mimořádnou situaci, která nastala. Smlouvu podepsalo s Dopravní a logistickou společností Přerov, která je dceřinou společností SAD Trnava.

Podle antimonopolního úřadu ale město mělo postupovat podle zákona o veřejných zakázkách, v nejlepším případě také na zakázku vypsat otevřené řízení. "Žalobce (Přerov) se dopustil správního deliktu při uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících veřejnou linkou, kdy pro zadání veřejné zakázky nezvolil příslušný druh zadávacího řízení, čímž mohl být podstatně ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky," uvedla Pešková.

Zástupci Přerova jsou s výsledkem soudu obeznámeni, podle mluvčí radnice Lenky Chalupové si vyslechli rozsudek včetně ústního odůvodnění předsedy senátu. "Vzhledem k tomu, že správní žaloba města byla zamítnuta - ačkoliv předseda senátu připustil, že rozhodnutí žalovaného je na hranici nepřezkoumatelnosti - tak po seznámení se s písemným vyhotovením rozsudku město zváží podání kasační stížnosti," řekla ČTK mluvčí Chalupová.

Při stanovení pokuty úřad přihlédl k tomu, že radnice zcela vyloučila soutěž. "Nezákonné omezení principu soutěže, na němž je zadávání veřejných zakázek založeno, je považováno za nejzávažnější porušení zákona," uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Dopravní a logistická společnost Přerov dopravu ve městě provozovala do začátku letošního roku, původně měly přitom její autobusy jezdit městem až do března roku 2024. Společnost se však dostala do finančních problémů a dopravu nebyla schopna zajistit. V současné době provozuje v Přerově MHD společnost Arriva Morava, která má s městem smlouvu uzavřenou v režimu mimořádné situace a přímým zadáním.

Přerovská radnice aktuálně připravuje tendr na nového dopravce, který ve městě zajistí na dalších deset let hromadnou dopravu. Cenu veřejné zakázky město odhaduje na čtvrt miliardy korun. Zadávací řízení by mělo začít v březnu, vítěze veřejné zakázky chtějí zástupci radnice schválit v červenci příštího roku. Nový dopravce by měl vyjet do ulic od ledna 2018.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu