Soud potvrdil tři roky hackerovi, který nabízel obří úplatek

Brno 13. prosince (ČTK) - Nejvyšší soud potvrdil tříletý nepodmíněný trest hackerovi Petru Křístkovi, který nabízel obří úplatek policistovi. Za vrácení harddisku s digitální kryptoměnou bitcoin mu slíbil v tehdejším přepočtu 384 milionů korun. Policista vše nahlásil nadřízeným. Nejvyšší soud rozhodoval neveřejně na podzim, nyní zpřístupnil odůvodnění ve své databázi.

ČTK Česká tisková kancelář

Verdikt nad Křístkem vynesl Městský soud v Brně a potvrdil ho jihomoravský krajský soud. V následném dovolání k Nejvyššímu soudu muž zpochybnil rozsah dokazování i hodnocení důkazů. Poukazoval také na to, že šlo o policejní provokaci. S tím ale Nejvyšší soud nesouhlasil.

"Pokud policista vstoupí do kontaktu s pachatelem a určitým způsobem ovlivňuje jeho jednání, vždy se tak může stát výlučně na podkladě zákona, formou a v rozsahu zákonem stanoveném. Tento vstup policie musí mít charakter pasivního jednání, aby pachatele nepodněcovalo k realizaci toho, co sám nemá v úmyslu konat," stojí v usnesení. Všechny podmínky podle soudu policisté v Křístkově případu splnili.

V kauze figuroval ještě druhý obžalovaný František Laššák, který se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Soud jej poslal do vězení na dva roky s tříletou podmínkou.

Podle pravomocného verdiktu kontaktoval policistu člověk, který věděl o vyšetřování počítačového hackera ze severní Moravy Křístka. V minulosti už byl Křístek třikrát trestaný, ve vězení byl za podvody založené na počítačových znalostech.

Kriminalisté Křístkovi v roce 2015 při domovní prohlídce zabavili i harddisk, na kterém byla údajně uložena zašifrovaná data vedoucí k 3284 bitcoinům. Pomocí úplatku chtěl Křístek získat data zpět. Závěrečná nabídka činila polovinu hodnoty bitcoinů na disku, v tehdejším přepočtu 384 milionů korun. Tehdy už ale všechno monitorovala policie.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři