Na dotaz ČTK to dnes uvedl advokát Martin Kalabis. S advokátní kanceláří se spojila Asociace lanové dráhy, podle které je situace kritická. Chce všemi dostupnými prostředky bojovat za umožnění pobytu veřejnosti ve skiareálech, uvedla ve středu v tiskové zprávě.
K podání návrhu k Ústavnímu soudu se podle Kalabise připojilo 19 senátorů, což je více než zákon požaduje. "V rámci rozhodování by pak Ústavní soud měl řešit zatím nevyjasněné otázky širšího rozsahu, a to mimo jiné ohledně formy, oprávnění pro vydávání usnesení vlády apod., tedy oblastí, které jsou zatím odborně nevyjasněny, jelikož jejich zodpovězení je nutné pro samotné rozhodnutí, byť jen o napadené části usnesení," uvedl Kalabis. Případné rozhodnutí by tak podle něj mělo mít vliv na právní rámec posuzování všech nebo alespoň většiny opatření, včetně jejich platnosti, kdy nelze vyloučit ani následek na uplatňování škod způsobených opatřeními.
Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Zástupci provozovatelů a organizací cestovního ruchu a sportu žádali vládu k umožnění provozu nejpozději od 29. ledna. Sezona ve většině středisek končí kolem 15. března a jejich otevření v průběhu února jim tak už příliš nepomůže. Ztráta kvůli uzavření činila do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro skiareály program kompenzací. Podle Asociace lanové dráhy ale představují jen 13 až 15 procent sezonních nákladů a nepokryjí ani výrobu technického sněhu, za kterou provozovatelé zaplatili statisíce až miliony korun. Sníh se nyní každým dnem znehodnocuje.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sice minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a v pohybu po sjezdovkách. Nesmí se ale zvýšit pohyb lidí. Poukázal na zneužívání dosavadních opatření u ubytovacích služeb, které nesmějí sloužit rekreačním účelům. Hosty ubytovávají pod záminkou služebních cest.
Proti otevření zimních středisek za současného stavu je ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), otevření naopak prosazoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podporovala ho také KSČM.
Rozvolňování nyní není podle vlády na místě, naopak dnes jedná o zpřísnění stávajících opatření.
Diskuze k článku ()