Vláda schválila návrh zákona umožňující zřízení Digitální a informační agentury

Praha 17. srpna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona umožňující zřízení Digitální a informační agentury (DIA). Má být ústředním orgánem státní správy.

Česká tisková kancelář
Datové schránky občanů
Foto: Fotolia

K návrhu předloženému místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) bylo 145 připomínek. Kabinetu byl dokument podán s jedním rozporem uplatněným ministerstvem financí kvůli dodatečným požadavkům na státní rozpočet. Vyplývá to z vládních materiálů.

Důvodem vzniku DIA je podle dokumentů neuspokojivý stav veřejné správy. Zajistit má nadresortní sdílení digitálních služeb veřejné správy, aby bylo možné účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy ČR. Sídlit má v Praze.

Cílem je také propojit informační systémy veřejné správy a jednodušeji poskytovat služby lidem po celé republice. Agentura má vzniknout k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla až od začátku dubna, aby byl dostatek času na nutné převody a přípravy. V přechodném období bude ústředním orgánem státní správy ve vymezených oblastech nadále ministerstvo vnitra.

Bartoš dostal za úkol do konce roku předložit návrh dalšího směřování základních registrů. Pokud z plánů vyplyne vhodnost jejich přesunu do DIA, musí ministr představit konkrétní postup.

Vláda už začátkem dubna schválila Bartošem předložený záměr transformace, koordinace a řízení digitalizace, jehož součástí je nová organizační struktura některých úřadů státní správy.

Nová agentura by také měla provozovat takzvaná kompetenční centra, která soustředí experty na danou oblast. V plánu jsou tři taková centra, jedno pro sdílené služby a odborné vzdělávání, další pro jednotný standard a uživatelskou přívětivost. Třetí se má zabývat analýzami, spoluprací a vývojem.

Vytvoření DIA si vyžádá 168 nových pracovních pozic. Roční náklady na ně a další výdaje jako služby, konzultace či programové vybavení by měly činit 300 milionů korun. Národní plán obnovy by podle materiálu měl zajistit 140 milionů korun ročně, zbytek by připadl na státní rozpočet. Vzhledem k předpokládaným úsporám se očekává návrat investice do 18 až 24 měsíců.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články