Obchodní právo

Aktuální články zaměřené na obchodní právo, majetkoprávní postavení podnikatelů a související legislativu. Přinášejí přehled o otázkách obchodního práva od renomovaných odborníků.

Jak dlouho může trvat sleva? Soud se nově vyjádřil k otázce dlouhotrvajících slev

Jak dlouho může trvat sleva? Soud se nově vyjádřil k otázce dlouhotrvajících slev

Krajský soud v Plzni zrušil rozhodnutí České obchodní inspekce, která pokutovala prodejce obuvi za to, že označoval dlouhodobě zlevněné zboží slovem „sleva“. Soud se neztotožnil s dosavadním postojem České obchodní inspekce k otázce trvání slevových akcí a představil vodítka, podle kterých je dle něj nutné k posuzování slev z hlediska jejich trvání přistupovat.

Kolektiv autorů
Jak správně vymezit předmět podnikání společnosti v obchodním rejstříku?
Smlouva, jednání, společnost

Jak správně vymezit předmět podnikání společnosti v obchodním rejstříku?

Přestože se vymezení předmětu podnikání a činnosti obchodních korporací v jejich zakladatelském právním jednání, které se následně zapisuje do obchodního rejstříku, nejeví na první pohled jako problematické, stále se v praxi objevují různé varianty zápisu těchto skutečností, které však neodpovídají požadavkům zákona, jak je vykládají soudy.

Kolektiv autorů
Pozor na nespokojené zaměstnance: Jak předcházet neohlášeným šetřením soutěžních úřadů
Práce, zaměstnání.

Pozor na nespokojené zaměstnance: Jak předcházet neohlášeným šetřením soutěžních úřadů

V říjnu vydal Krajský soud v Brně (KSB) další rozsudek, v němž přezkoumával zákonnost neohlášeného místního šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tentokrát se soud poprvé vyjadřuje k šetření, které se týkalo dohody mezi zaměstnavateli o nepřebírání zaměstnanců. Místní šetření ÚOHS přitom vyvolal anonymní podnět nespokojeného zaměstnance.

Kolektiv autorů
Práva a povinnosti osoby správce majetku
Správa vlastního majetku a podnikání

Práva a povinnosti osoby správce majetku

V rámci rozsáhlé rekodifikace soukromého práva přinesl zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, celou řadu nových, nebo znovu zavedených právních institutů. Mezi ně patří i úprava svěřenských a nadačních fondů, stejně jako pravidla týkající se správy cizího majetku. Pokud vše zjednodušíme, jde o vztah, ve kterém zakladatel (osoba vyčleňující majetek) předává část svého vlastnictví správci, který je povinen tento majetek spravovat podle předem stanovených podmínek, a to ve prospěch určené osoby – beneficienta.

Kolektiv autorů