
Nemovitosti z pohledu DPH po novele v roce 2025
V článku se dočtete o zakotvení nových pravidel ohledně nemovitostí a DPH platných od 1. července 2025
Téma finančního práva pokrývá všechny aspekty vztahů vznikajících v procesu tvorby, rozdělování a používání veřejných prostředků. Články přinášejí přehled o otázkách finančního práva od předních českých odborníků.
V článku se dočtete o zakotvení nových pravidel ohledně nemovitostí a DPH platných od 1. července 2025
Bitcoin a další kryptoměny již dávno nejsou jen okrajovým tématem pro technologické nadšence. Stále častěji plní titulky médií, stávají se předmětem veřejných debat a přitahují pozornost politiků i centrálních bank po celém světě. Tento rostoucí význam se nevyhnul ani České republice, kde vyvrcholil přijetím nové legislativy upravující jejich daňový režim s účinností od 15. února 2025[1]. Nová pravidla, zejména zavedení tříletého časového testu pro osvobození příjmů z prodeje kryptoměn dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP"), přibližují Česko k modelům s časovým testem známým ze zahraničí. Jaké jsou tedy konkrétní podmínky a úskalí české právní úpravy?
Úřad evropského veřejného žalobce (European Public Prosecutor’s Office, dále jen EPPO) je jedním z nejvýznamnějších právních nástrojů, které Evropská unie vytvořila za účelem zajištění ochrany a efektivního vymáhání svých finančních zájmů.
Stablecoiny představují specifickou kategorii kryptoaktiv, jejichž hlavním cílem je stabilizace hodnoty. Na rozdíl od běžných kryptoměn, jako je Bitcoin nebo Ethereum, jejichž cena je vystavena značné volatilitě v důsledku nabídky a poptávky na trhu, jsou stablecoiny navázány na hodnotu určitého podkladového aktiva – typicky fiat měny[1], jako je americký dolar (např. USDT, USDC), případně komodity nebo koše aktiv. Tím se liší nejen svou funkcí, ale také očekáváním jejich držitelů a způsobem využití – nefungují primárně jako spekulativní investiční nástroj, ale spíše jako prostředek směny nebo uchovatel hodnoty v kryptoměnovém ekosystému.
V běžném životě se nám může stát, že náš příbuzný potřebuje opakovaně vozit k lékaři na vyšetření. Ze zdravotních důvodů se nemůže přepravovat sám a my jsme ochotni ho k lékaři vozit. Zdravotní pojišťovna by mohla tyto cesty zpětně proplatit.
V rámci konsolidačního balíčku Ministerstvo financí od 1. 1. 2024 omezilo či zcela zrušilo řadu slev na dani fyzických osob. Tato omezení se promítla letos poprvé u daňového přiznání za rok 2024, které zaměstnanci žádali u svého zaměstnavatele do 15. 2. 2025.
Rok 2024 již definitivně uplynul a s tím je pro většinu právnických osob spojena každoroční nevyhnutelná povinnost připravit a následně podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob za ukončené zdaňovací období.
Povinnost podat daňové přiznání mají všichni, jejichž roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu fyzických osob, přesáhly 50 tisíc korun. Výjimkou jsou osoby s příjmy osvobozenými od daně nebo příjmy zdaněnými srážkovou daní. Pro různé způsoby podání platí odlišné termíny – duben, květen nebo až červenec. Přiznání musí ale podat i ten, kdo vykazuje daňovou ztrátu, bez ohledu na výši příjmů.
Proč bude neefektivní a nesystémové, pokud orgány Celní správy ČR převezmou výběr a vymáhání peněžitých plnění v režimu dělené správy tam, kde ji v současné době nezajišťují?
Nejvyšší správní soud objasnil, jak je to s oprávněností doměření daně z příjmů právnických osob kvůli údajnému neprokázání souvislosti výdajů s výzkumem a vývojem.
Důvodem je především rušení daňových slev a snížení hranice pro progresivní daň.
Novela zákona o DPH přináší klíčové změny, které mají vliv na všechny plátce DPH. O změně podmínek pro povinnou registraci k DPH, zkrácení lhůty pro uplatnění odpočtu DPH i dalších změnách se dočtete v tomto článku.
Rozšiřuje se okruh subjektů, které musí Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ) oznámit svou kontaktní osobu. Tato povinnost dopadá na řadu profesí a podnikatelů. Lhůta pro oznámení kontaktní osoby uplyne 3. března 2025. Vyplatí se jednat, pokuty za nesplnění jsou vysoké.
Zdravotní a nefinanční volnočasové benefity až do částky 46.557,- Kč, resp. 23.278,- Kč nyní nepodléhají na straně zaměstnance dani z příjmů. Za jakých podmínek lze tyto benefity využít se dočtete v tomto článku.
Podpisem prezidenta 6. února 2025 byla schválena novela zákona o daních z příjmů. Ta přinesla několik zásadních změn v oblasti digitalizace finančního trhu, konkrétně přelomové zdanění tzv. kryptoaktiv, jako jsou například Bitcoin nebo Ethereum. Příjmy z jejich prodeje bude v České republice zároveň možné za určitých podmínek od daně z příjmů osvobodit.