Občanské právo

Aktuální články zaměřené na občanské právo, občanský zákoník a civilistiku. Přinášejí přehled o základních otázkách občanského práva zpracovaný renomovanými odborníky na danou problematiku.

Návrhy a provozování kamerových systémů z hlediska ochrany osobních údajů aneb co přinesla nová metodika Úřadu pro ochranu osobních údajů
Kamerový systém, sledování

Návrhy a provozování kamerových systémů z hlediska ochrany osobních údajů aneb co přinesla nová metodika Úřadu pro ochranu osobních údajů

Dne 8. února 2024 byla zveřejněna nová metodika Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen „ÚOOÚ“) k návrhu na provozování kamerových systémů z hlediska zpracování a ochrany osobních údajů (dále jen „Metodika“).

Kolektiv autorů
Koexistenční smlouvy: Ano či ne?
Účast obhájce při šetření znalce v trestním řízení

Koexistenční smlouvy: Ano či ne?

Koexistenční smlouvy jsou jednou z možností dvou vlastníků podobných či shodných ochranných známek, jak postupovat v situaci, kdy se chtějí dohodnout, jak společně (ko)existovat nejen na trhu, ale také v rejstříku ochranných známek. Můžete si být však opravdu jisti, že Vám koexistenční smlouva dává záruku, že Vaše známková práva nebudou druhou smluvní stranou napadena? Odpověď naleznete v tomto článku.

Kolektiv autorů
Loňský rok patřil na silnicích mezi ty bezpečnější, odškodnění za nehodu je milion korun
Dopravní nehody v zahraničí

Loňský rok patřil na silnicích mezi ty bezpečnější, odškodnění za nehodu je milion korun

Policie v roce 2023 zaznamenala 94 945 dopravních nehod. Zemřelo 455 osob, bouračky si vyžádaly i více než 25 tisíc zraněných. Pozůstalí i ranění mají nárok na kompenzaci. Podle statistik společnosti Vindicia zůstalo odškodnění za dopravní nehodu ve stejné výši jako v roce 2022: průměrná částka dosahuje milionu korun.

Vindicia
Styk nezletilého dítěte s prarodiči a jeho rozsah
Rozsah styku nezletilého dítěte s prarodiči

Styk nezletilého dítěte s prarodiči a jeho rozsah

Ústavní soud České republiky se opakovaně zabýval případy, které se týkaly stanovení a úpravy styku nezletilých dětí s jejich prarodiči, a které vyvolaly otázky ohledně nejlepšího zájmu dítěte a práv rodičů v kontextu s právy širší rodiny. Tři níže uvedené nálezy Ústavního soudu z různých období přinesly nové interpretace a stanoviska k aplikaci příslušné právní úpravy v těchto sporných případech.